Pārlekt uz galveno saturu

KORONAVĪRUSU EPIDEMIOLOĢIJA MĀJAS KAĶU POPULĀCIJĀ LATVIJĀ

Līdz šim mājas kaķu populācijā par nozīmīgu tika uzskatīts vienīgi kaķu koronavīruss (FCoV), tomēr šobrīd ir pierādīts, ka kaķi var inficēties arī ar smagā akūtā respiratorā sindroma koronavīrusu-2 (SARS-CoV-2), vīrusa transmisijai notiekot gan no cilvēka uz kaķi, gan no kaķa uz kaķi. Nepārtraukta FCoV cirkulācija kaķu populācijā sekmē FCoV mutācijas iespējamību, tādējādi palielinot risku kaķim saslimt ar gandrīz 100% fatālo kaķu infekciozā peritonīta vīrusu (FIPV). Pret FIPV uz doto brīdi nav pieejama efektīva vakcīna vai apstiprināti ārstēšanas līdzekļi, tādēļ ir būtiski izzināt FCoV sastopamību kaķiem Latvijā. Savukārt par kaķu lomu SARS-CoV-2 infekcijas izplatīšanā informācija ir ierobežota, līdz ar to, ņemot vērā “vienas veselības konceptu”, aktuāli ir noskaidrot, vai un cik lielā mērā kaķi ir iesaistīti Covid-19 slimības izplatīšanā vai nodošanā cilvēkiem. Šo vīrusu uzraudzība kaķu populācijā ir papildus rīks, lai ierobežotu to sastopamību. Pētījuma mērķis ir noskaidrot koronavīrusu epidemioloģiju kaķiem Latvijā un noteikt antivirusālo līdzekļu farmakoloģisko aktivitāti in vitro pret izolētajiem kaķu koronavīrusiem.

LLU Veterinārās klīnikas klientiem, kuri vizītē ieradīsies ar kaķi, kuram novēro augšējo elpošanas ceļu slimību simptomus, veterinārārsts piedāvās veikt bezmaksas papildu izmeklēšanu, lai noskaidrotu vai kaķis ir inficēts ar kādu no koronavīrusiem. Lai veiktu izmeklējumus, tiks paņemts siekalu paraugs no mutes, fekāliju un asins paraugs. Paraugu iegūšana ir vienkāršs un nesāpīgs process.

Dzīvnieka īpašniekam būs jāaizpilda anketa. Piedaloties šajā pētījumā, Jūs uzzināsiet, vai Jūsu kaķis ir inficēts ar kādu no koronavīrusiem. Iegūtos analīžu rezultātus paziņosim Jums e-pastā.

Jautājumu gadījumā lūdzu rakstiet uz e-pastu: klinikasadministracija@llu.lv 

Submitted on: Se, 10/17/2020 - 13:39